Jak na komplimenty při randění

07.04.2021

Muži mají jeden zlozvyk, který se projevuje, když se potkají s krásnou holkou. Říkají nahlas, jak jsou krásné. Ve chvíli, kdy jste se s někým čerstvě seznámili nebo dokonce sami oslovili holku na ulici a vyřknete "Jsi fakt krásná!" nebo "Ty jo, vypadáš nádherně", akcie vaší osoby letí strmě dolů. Tímto vyjádřením se zařadíte do škatulky nespočtu neoriginálních obdivovatelů, kteří si "sednou na zadek" z toho, že můžou hovořit s hezkou holkou. Problémem prostě je, že 90 % krásných holek to o sobě ví a slyší to denodenně. Takový kompliment už ztratil své kouzlo, stala se z toho otřepaná fráze. Teď vás možná napadne varianta, co když to není žádná krasavice? Nepotěší ji náhodou, když jí řeknu, jak moc hezká je? V tomto případě bude v rozpacích, jestli to byla nějaká ironie, vtip nebo jestli jen špatně vidíte.

1. Pravidlo: Vyhněte se obecným frázím a komentování vzhledu u cizích žen.

Problém chválení vzhledu

Muži u žen hledají především atraktivitu. Vzhled nás prostě zaujme na první pohled, jsme tak evolučně naprogramovaní. Ale to neznamená, že hned musíme začít "slintat" a poskakovat radostí, že "Wow, ta hezká holka mi věnuje pozornost!". Na světě jsou miliony krásných žen, a tak byste tento jev měli brát jako něco běžného. Zvyknout si na přítomnost krásných žen nás dovede ke schopnosti bavit se přirozeně, nenuceně a vyvolávat pozitivní dojem. Navíc přístup, při kterém malinko "přehlížíme" fyzickou stránku, nám pomůže zaměřit se odhalení charakteru a povahy holky. Existuje velmi výstižná věta:"Kdyby byl celý svět slepý, stále by si měla co nabídnout?Nahlas to říkat úplně nedoporučuji, ale je to určitý přístup, který byste měli mít v hlavě. Poznali jste novou holku, to, že je hezká vidíte, ale teď chcete zjistit víc, poznat její názory, povahu, zájmy, atd.

2. Pravidlo: Snažte se v komunikaci dostat do hloubky a najít "skryté poklady"

S upřímností nejdál dojdeš

Základem lichocení je upřímnost. V případě, že chválíme něco, co se nám nelíbí, tak tento styl manipulace kazí spojení. Jak? Tato drobná lež se promítne v našem obličeji, vědomě ji nezaznamenáte vy ani příjemce komplimentu, ale nevědomky projede vaším obličejem mikrovýraz neupřímnosti a druhý člověk ho, opět na nevědomé úrovni, zaznamená. Nezačne mu v hlavě blikat žádný maják "On lže!", ale přesto nepatrně ucítí, že "něco není v pořádku".

3. Pravidlo: Buďte upřímní a chvalte jen to, co se vám skutečně líbí.

Čím jsi speciální?

Čím více specifický kompliment, tím lépe. Lidé chtějí slyšet, čím se liší. Hezké oči, dlouhé nohy, krásné vlasy, to má každý. Ale ďolíček nad levým rtem, který se objeví při pocitu radosti je něco specifického. Stejně tak schopnost nesmírně zajímavě a poutavě vyprávět o historii. Čím hlouběji jde kompliment, tím více "zahřeje u srdce".

4. Pravidlo: Hledejte odlišnost. Zaměřte se na věci, které vás zaujmou svou originalitou.

Okamžik (ne)přijetí komplimentu

Ač je lichocení velmi pozitivní věc, ne každý ji má rád. Je řada lidí, kteří si nevěří úplně tak, jak by měli. a tak je přijímání komplimentů dostává do rozpaků. Takovým lidem, když něco pochválíte, mohou mít sklon kompliment negovat, případně přenášet zásluhy na externí jevy. Například: "Ale ne, to se Ti jenom zdá.", "Vlastně to není moc moje zásluha, jde mi to samo.", "Prostě jsem měla štěští.", "Ale ne, spousta lidí to umí mnohem lépe." atd. Snaha dodávat sebevědomí opakováním komplimentu nevede ke kýženému efektu, ale naopak zvýší napětí a trapnost situace. Může to vypadat například takto:

"Ty jo, to je skvělé, jak tohle líčíš a vykládáš, měla by si být učitelka..."
"Ale, ne, ode mě je to takové zmatené... Jsou lidé, kteří to umí mnohem líp."
"Ne, vážně, fakt Ti to jde!"
"Když myslíš... Tak děkuju..."

(napjatá atmosféra a trapné ticho)

Problémem je, že tito lidé prostě nejsou vnitřně ready na to kompliment přijmou, znervózňuje je, že nevědí, jak adekvátně reagovat. A opakování s důrazem jako "fakt, vážně, opravdu" spíše škodí. Jak tedy lépe? Nečekejte na zásluhy, nečekejte na "děkuju" nebo "Wow, ty jsi ale všímavý". Udělte kompliment, nechte ho vyniknout a poté pokračujte dál."

Ty jo, fakt skvěle vykládáš, měla by si být učitelka!" (úsměv a vteřina pauza) "Mě fascinuje, když je někdo takhle nadšený do určitého tématu, na střední jsme měli učitele, který prostě vždycky dokázal všechny tak zaujmout, že i ti, kteří normálně vůbec nevnímali napjatě poslouchali. Zažila jsi taky někoho takového?

"Touto formou jste složili kompliment, bez toho, abyste příjemce "dusili" nervozitou, jak má reagovat. Vteřina až dvě je optimální pauza. Pokud proti sobě máte sebevědomou průbojnou dívku, okamžitě zareaguje "Děkuju!" nebo něco v podobném duchu. Pokud proti sobě máte někoho, kdo se obává komplimentů, tak vaše pokračování způsobí, že se více uvolní a bude moct kompliment zpracovat bez negativních pocitů.

5. Pravidlo: "Nečekejte příliš dlouho na reakci a klidně pokračujte."

Jak je to s tím vzhledem?

Říkáš teda, že vzhled nemáme nikdy chválit? Ne, toto je dobré na závěr trošku upřesnit. Říct, že to někomu sluší, je na místě. Avšak hodí se to spíše do vztahu. Při poznání někoho nového je to vnímáno příliš neoriginálně a až manipulativně ("Jasný, tady mi něco nakecává, aby mě sbalil."). V případě přítelkyně, která se krásně připravila na společnou večeři je "Moc Ti to sluší." na místě. Vy tím vlastně udělujete obdiv tomu, jak se dokáže krásně upravit a obléct, opět je to něco více specifické. Netýká se to ale jen žen s make-upem. Vyjádření "Jsi krásná" po ránu v posteli naopak ukazuje na přednost, že daná dívka dokáže "zářit" i bez externích zdrojů jako jsou šminky nebo drahé oblečení.

Ať už chválíte komukoliv cokoliv, přistupujte k tomu s vnitřní láskou. Zní to trošku "sluníčkově", ale vaše vnitřní rozpoložení dodá tomuto vyjádření tu pravou energii.